Як літати дронами за кордоном і не потрапити до в’язниці

розміщено в: Блог, Енциклопедія | 0

Кількість безпілотних літальних апаратів у світі збільшується щодня. Ще більше їх стане одразу після новорічних свят, коли тисячі отриманих у подарунок коптерів злетять у повітря. Разом з тим, реєструється все більше інцидентів, які спричинили приватні дрони.

Так, влітку минулого року невідомий безпілотник майже зіткнувся з аеробусом А320, коли той приземлявся в лондонському аеропорту Хітроу. У липні того ж року в Нью-Йорку заарештували двох чоловіків після того, як вони, імовірно, практично спровокували сутичку свого безпілотника з поліцейським вертольотом. У жовтні відбірковий матч до Євро-2016 в Белграді був зупинений після того, як над стадіоном пролетів безпілотник з албанським прапором. А у Франції сталося кілька загадкових інцидентів за участю дронів біля атомних електростанцій.

Усі ці випадки стимулюють уряди країн розробляти обмеження на використання безпілотних літальних апаратів. І, оскільки, не існує ще єдиної світової практики по відношенню до дронів, кожна країна напрацьовує власні обмеження і законодавчі заборони. Тож, як не стати жертвою незнання та не отримати серйозних проблем через, здвалося б, невинні наміри, варто знати правові обмеження щодо використання дронів, що існують в різних країнах.

Великобританія
Франція
США
Китай
Росія
Білорусь
Таїланд

Великобританія

Після того, як безпілотний дрон ледь не зіткнувся з аеробусом А320 в аеропорту Хітроу, влада сприйняли дронів як потенційну небезпеку. І управління цивільної авіації розробило цілий пакет законів, правил і обмежень для їх використання:

  • Використовувати коптери можна тільки в зоні прямої видимості (максимальна висота польоту – 122 метра, максимальна віддаленість – 500 метрів);
  • Максимальна наближеність дрону до об’єкта (людини, споруди і т.д.) – 50 метрів (це пов’язано з законом про захист приватного життя);
  • Віддаленість від густонаселених районів або великих груп людей повинна становити 150 метрів;
  • Оператори, що керують коптерами, повинні володіти дозволом на використання безпілотників у комерційних цілях.

Але ці закони все одно порушують, і в тій же Британії часто помічають дронів над великими містами, а в Манчестері нещодавно заарештували чоловіка, який пілотував коптер над стадіоном під час футбольного матчу.

 

Франція

Франція стала першою в світі країною, яка почала контролювати використання безпілотників на законодавчому рівні – ще в 2012 році.

Всі дрони поділені на категорії, згідно з технічними характеристиками. Кожен, хто бажає використовувати дрони в комерційних цілях, повинен повідомити про свою діяльність у держструктуру, відповідальну за цивільний авіацію.

Максимальна висота підйому дрона у Франції – 150 метрів. Також не можна використовувати безпілотники вночі і над населеними пунктами. Для подібної зйомки необхідний спеціальний дозвіл. Хоча це не завадило владі зареєструвати декілька несанкціонованих польотів над електростанціями.

 Франція

США

З кінця 2015 року у Сполучених Штатах Америки діє обов’язкова реєстрація дронів вагою понад 250 грам. Окрім цього, у кожному штаті діють власні правила, які врегульовують польоти безпілотників.

Вперше закони про їх використання були прийняті на початку 2015 року. Причиною такої активної діяльності держслужбовців послужив той факт, що на територію Білого дому залетів безпілотник і впав там. Сьогодні використання дронів по всій території Вашингтона і прилеглих околиць заборонені.

Також заборонено використання коптерів на території Національного парку Йосеміті: не тільки через небезпеку, якій піддають себе туристи заради красивого кадру, а й через шуму дронів, що заважає відпочинку інших відвідувачів парку і лякають тварин.

Використання коптерів з метою мисливської розвідки заборонено в штаті Аляска.

А ось в штаті Північна Дакота польоти дронів цілком дозволені: як в розважальних, так і в комерційних цілях. На перших етапах польоти безпілотників здійснювалися для нагляду за тваринами, а також для топографічної зйомки місцевості. Сьогодні ж для доставки посилок і здійснення аерофотозйомки можна використовувати будь-який коптер, вагою до 25 кг.
 

Китай

У Китаї – батьківщині коптерів, до їх використання підходять творчо. Наприклад, з їх допомогою спостерігають за школярами під час іспитів, щоб ті не списували. Спостереження включає в себе не тільки візуальну складову, а й вимірювання радіосигналів, що виходять від того чи іншого студента.

Також дрони активно використовують для доставки товару. Наприклад, в Пекіні, Гуанчжоу та Шанхаї з його допомогою доставляють чай та інші поштові посилки.

При цьому Китай, як мілітаризована країна, ретельно охороняє свої військові таємниці. Китайці навіть створили спеціальний лазер для знищення коптерів, які незаконно проникли на території, що охороняються.

 

Росія

Відповідно до законодавства, використовувати літаючі дрони в Росії можна тільки в закритих приміщеннях. Хоча виробники і продавці представляють свою продукцію як іграшку, але технічні потужності сучасних дронів змушують розглядати їх як повноцінний літальний апарат.

Справа в тому, що безпілотники підпадають під законодавство про використання повітряного простору, правом на яке володіють певні юридичні і деякі цивільні особи, які отримали дозвіл від держави і що склали офіційний план польоту. Оскільки норми закону щодо використання коптерів в Росії ще не визначені остаточно, ми рекомендуємо їх власникам подавати прохання на використання дрону в уповноважений орган – Росавіації. У випадку, якщо ви не отримаєте відповідь або вам прийде відмова (що малоймовірно), у вас буде документ, який підтверджуватиме, що ви зробили все можливе, щоб легалізувати свої польоти.

На сьогоднішній день всі експерименти з використання безпілотників по всій території Росії загрожують адміністративним грошовим штрафом (як це трапилося з жителем Красноярська, який підняв дрон марки DJI на висоту 25 метрів, і ледь не трапилося з піцерією «Додо Піца» в Сиктивкарі, що використала дрони для доставки піци) або призупиненням діяльності до 90 діб.

Санкт-Петербург, Росія. Фото: Amos Chapp
Санкт-Петербург, Росія. Фото: Amos Chapp

 

Білорусь

Вперше увага білоруської громадськості до використання дронів була прикута після арешту блогера з Вітебська за використання дрону при зйомці зимового Мінська.

Випадків подібних арештів у Білорусі було вже кілька, але всіх їх об’єднує той факт, що безпілотні апарати залітали на чужу територію. Таким чином, вони порушили закон про «незаконне проникнення на територію, що охороняється». Особливість даного закону в тому, що він діє тільки у випадку, якщо територія чітко позначена як така, що охороняється.

Як покарання за використання дронів в Білорусі використовується затримання і адміністративний штраф, а також вилучення техніки міліцією (цей процес може тривати довго). Але бувають і інші випадки: затриманого за зйомку журналіста відпустили через кілька годин перебування у відділенні міліції так як правоохоронці не змогли йому нічого інкримінувати.

Про те, що в Білорусі використовується багато дронів, говорить хоча б той факт, що по всій країні працює досить багато спеціалізованих майстерень. При цьому дуже важливою є нормативна особливість: у законодавстві Білорусі немає встановленої різниці між поняттями «безпілотний літальний апарат» та «авіамодель». Але при цьому на управління безпілотником потрібен узгоджений план польоту і висновок медкомісії, а для управління авіамоделями цього не потрібно.

Приємна новина в тому, що Управління Збройних сил по використанню повітряного простору Білорусі визначає дрони як авіамоделі – адже їх можна придбати в будь-якому магазині.

 

Таїланд

Таїланд дуже серйозно підійшов до використання коптерів на своїй території. На сьогоднішній день всі польоти безпілотників вважаються незаконними, навіть ті, які були раніше узгоджені з міністерством транспорту. Країна дуже серйозно підійшла до питання національної безпеки і турботи про особисте життя кожного жителя держави.

Винятками будуть тільки вчені, які проводять дослідження, а також оператори, які за допомогою дронів досліджують територію або знімають спортивні змагання. Політ кожного з цих апаратів повинен бути узгоджений і тривати не більше однієї години на висоті до 150 метрів. При подачі заяви на дозвіл необхідно вказати всі параметри і технічні характеристики цього апарату.

Як покарання за порушення законодавства буде використаний штраф (40 тис. Батів) або тюремне ув’язнення, строком в 1 рік.


Якщо вам відомо про будь-які зміни в описаних вище правилах або ви маєте інформацію щодо законодавства у інших країнах – залиште коментар. Ми обов’язково доповнимо цю статтю вашою інформацією!


За матеріалами skycap.ua, bbc.com, needforfly.com.ua

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *